Obálka

Ad Kam se ztrácejí noví Pohlreichové

S velikým zájmem jsem si přečetla článek Pavla Skleničky, neboť i já jsem absolventem ISŠ v Rakovníku, i když managementu obchodu. Tento rozhovor mě zaujal, ale jedna věc v něm jaksi nebyla zmíněna, a to věc praxe. Pochopitelně, že v učebním oboru je praxe součástí výuky, ale jak bylo řečeno, mnohde se učni dostanou jen k mytí nádobí a škrábání brambor. Tento člověk pak odejde po třech letech s výučním listem ze školy, a když se rozhodne, že se bude oboru věnovat, narazí zřejmě, stejně jako já, na jeden veliký problém, který, jak se domnívám, je společný. Zaměstnavatel požaduje praxi bez ohledu na to, jak moc toho člověka potřebuje. Protože on potřebuje člověka, který se postaví na místo předešlého zaměstnance a bude okamžitě fungovat tak, jak je potřeba. Člověk bez praxe, bohužel, potřebuje krapet víc zaučit.

Já osobně jsem se s tímto problémem potýkala po ukončení školy v roce 2008, kdy jsem opravdu slyšela, že nemám praxi, proto upřednostnili jiného zájemce. Byla jsem tedy ráda, že jsem sehnala místo v marketu Billa a Tesco. Dnes jsem znovu na začátku. Mám praxi, bohužel jako nákupčí a vedoucí úseku, což je pro kancelářskou činnost nedostatečné, i když podle psychotestů mám pro toto zaměstnání předpoklad. Domnívám se, že právě s tímto problémem se potýká řada z nás, kteří odejdou ze školy a hodlají se uplatnit na trhu práce. Proto pak i více či méně zdatný kuchař jde raději rozšířit počet zaměstnanců v místních montážních firmách nebo setrvává na úřadu práce a doufá, že se snad i na něj štěstí usměje... Jinde mu totiž nedají šanci.

Michaela Farkašová, Lišany

Zveřejněné dopisy nemusejí vyjadřovat názor redakce a za jejich obsah nesou plnou zodpovědnost jejich autoři.

Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.