Obálka

Proměny botanické zahrady

Rakovník a jeho krásné okolí často a rád navštěvuji. Ostatně mám zde dlouholetého přítele Václava Laňku, a tak většina mých návštěv vždy začíná a končí v nádherné botanické zahradě. Sleduji už dlouhou řadu let její každoroční proměny. V brzkém jaru rozkvétají nenápadné vilíny a někdy ještě ve zbytcích sněhu i sněženky. Jak jaro nabere obrátky, začne zahrada pulsovat květy. Jsou to botanické pivoňky, ale především dlouhé záhony pestrých květů tulipánů a narcisů nejrůznějších tvarů a barev. Pocházejí ze sbírky pěstitele Ing. Jiřího Netíka. Pak už nastává léto a do podzimu se v zahradě vystřídají květy stovek rostlin. Při každé návštěvě je cosi nového k vidění a je to pastva i pro objektiv mého fotoaparátu.

V zahradě jsou ovšem i pamětihodnosti, kterých si někdy ani nevšimnete. Víte, že nedaleko vchodu jsou trsy nenápadné pampelišky zvané Kok Saghys? Tak z téhle rostliny se dá vypěstovat značné množství latexu. Firma Continental už vyvíjí způsoby, jak vyrábět z tohoto kaučuku pneumatiky. Jen pár kroků od pampelišky roste osamělý strom, sekvojovec obrovský. Asi nebudete věřit, že za mnoho let, pokud zůstane zachován, bude vyšší než kterýkoliv výškový bod v Rakovníku. Je to totiž nejvyšší strom světa.

Jen pár kroků dále jsem v létě viděl nádherné a bizarní květy drakovců a to byl zážitek opravdu nevšední. Nebudu popisovat sbírku botanických rostlin, protože to jednak neumím a také píši jen tento článek a nikoliv mnohostránkový katalog. Koneckonců je tady i nejrozsáhlejší sbírka aronů a podobných rostlin z celého světa. V zahradě je vzadu ještě jedna zajímavost. Pečlivě oplocená plocha s varovnou cedulí jedová zahrada. Na podzim se honosí plody jedovatých rostlin z naší přírody a třeba rulík zlomocný je jejich důstojným zástupcem. Na opačném konci zahrady vzniklo půvabné jezírko s ozdobnými rybkami a vodními sítinami.

Bohužel v loňském roce jsem při poslední návštěvě zažil tak trochu šok. Nedaleko jezírka je vybudována hrubá ohrádka a jakési boudy s výběhem pro kozla a ovci. Nechápu, co takový zásah do homogenity unikátní botanické zahrady znamená. Prý to je chovatelský koutek zemědělské školy, která je nájemcem zahrady. Tak nevím, co si o tom mám myslet. Taková zvířata sem nepatří, vždyť mohou způsobit škody na unikátní vegetaci, pokud se jim podaří z ohrady uniknout. Ostatně už sám zdupaný výběh plný zbytků a trusu je nebezpečný v případě přívalového deště. A nad záměrem chovatelským jen nevěřícně kroutím hlavou. Co vznikne z kozla a ovce? Tak mě napadla vzpomínka na slavné „vědce“ ze sovětské éry Trofima Lysenka a Olgu Lepešinskou. Tito výtečníci dokázali deformovat vědu v celém sovětském bloku. Vždyť i v tehdejším Československu vznikala seriózní pozorování přeměny kukačky v pěnkavu, nebo naroubování buku na břízu. Proboha, já myslel, že tohle už máme dávno za sebou. Rakovničtí občané, máte unikátní botanickou zahradu, dlouhá léta pečlivě budovanou, tak si ji nenechte zničit nekompetentními experimenty. Lysenkovi se dnes smějeme, ale poničená zahrada by byla k pláči.

Jaroslav Picka, Praha 4

Zveřejněné dopisy nemusejí vyjadřovat názor redakce a za jejich obsah nesou plnou zodpovědnost jejich autoři.

Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.