Obálka

Svíčka za prezidenta Havla

V den prvního výročí úmrtí českého prezidenta Václava Havla jsem zašel k Mariánskému sloupu na Husově náměstí v Rakovníku, abych se poklonil jeho památce. Na podstavci blikalo několik svíček, přidal jsem k nim i tu svou a v drobném dešti jsem několik minut v zamyšlení postál.

A bylo mi smutno – smutno za Havla a zároveň trapně za rakovnické měšťany, za radnici – oni nedokázali ani to nejmenší: dát na místo u Mariánského sloupu portrét prezidenta Havla stejně, jako tam byl vloni v den, kdy zemřel. Dát tam portrét k uctění jeho památky a zároveň jako poděkování za to, že oni, představitelé města, na té radnici vůbec mohou být. Zatímco lidé v celém Česku spontánně uctili jeho památku, Rakovník spal. Spala i radnice – u Mariánského sloupu se totiž nestříhala páska, ani se tam nefotilo a ani nepřipíjelo, nepronášely se tam duchaplné projevy. Nebyl volební rok, nebylo nutné se zviditelnit.

O vztahu Klaus – Havel vím své – neměli se rádi, ale i Klaus se přišel památce Václava Havla poklonit. Ne jako prezident, ale jako občan. I když tuším, že to byla jenom přetvářka – viz jím pochválený obsah knížky jeho kancléře Hájka, který v ní nenechal na Havlovi „niť suchou“.

Jaromír Tupý, Rakovník

Zveřejněné dopisy nemusejí vyjadřovat názor redakce a za jejich obsah nesou plnou zodpovědnost jejich autoři.

Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.