Obálka

Dvě příhody, dvě vzpomínky

Je hluboká komunistická totalita, prezidentem a zámeckým pánem v Lánech je Gustáv Husák. Jsou Vánoce, na návštěvu přivážím svoji osmdesátiletou maminku. Vím z vyprávění, že můj tatínek – italský legionář, byl spolu s maminkou stoupencem T. G. Masaryka, o kterém nám mnoho vyprávěl a který často pobýval na zámku v Lánech. Důvod k tomu, abych odbočil na Lány a udělal krátkou zastávku. Přicházíme k zavřené bráně zámku a vojákem na stráži jsme vyzváni, abychom tento prostor okamžitě opustili. Výzvu odmítám s tím, že stojíme na veřejné komunikaci. Strážný svoji výzvu opakuje a významně posune svůj samopal hlavní proti nám. Odcházíme – maminka zklamaná, já brunátný zlostí !

Běží druhý rok obnovené demokracie, prezidentem a zámeckým pánem v Lánech je Václav Havel. Před pootevřenou bránou zámku stojím spolu se skupinou dalších lidí a očekáváme ohlášený příjezd Dalajlámy. Když se už dav netrpělivých zvědavců začíná postupně rozcházet, přichází k bráně prezident Havel, v saku a s vyhrnutým límcem, strážný na jeho pokyn otvírá bránu a prezident se čekajícímu davu omlouvá za zdržení a děkuje všem za trpělivost. Odpovědí mu byl nejprve nesmělý a po chvíli spontánní potlesk čekajících. Potlesk byl poděkováním za skromnost prezidentovi – člověku! Rozcházíme se – zklamaní, ale přesto s úsměvem!

Jsou Vánoce 2011 a celý svět spolu s občany České republiky vzdává čest zesnulému Václavu Havlovi – prvnímu prezidentovi České republiky – slušnému politikovi, člověku se srdcem na dlani.

Jaromír Tupý, Rakovník

Zveřejněné dopisy nemusejí vyjadřovat názor redakce a za jejich obsah nesou plnou zodpovědnost jejich autoři.

Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.