Obálka

Proč?

Konečně ležím na lůžku, v nemocnici po prožitém žlučníkovém záchvatu. Po injekci úleva, bolest se tiší, klid. Sestřičky jsou milé, lékaři laskaví, klid, únava. V noci rázné probuzení zvukem mobilu. Ne mým. Naproti leží stará dáma a jí řve tak strašně mobil. Přibíhá sestra a vypíná přístroj. Klid. Ráno se o tom bavíme s další pacientkou, hledáme vysvětlení, snad vnučka někde v cizině vzpomíná na svou babičku a neuvědomuje si časový posun. Ale ten mobil zvoní každou noc. Další den klidně utíká, kapačky, bolesti mizejí, pološeptem hovory s rodinami. V noci zvuk jak rána palicí, na celé kolo řve mobil tu svou melodii. Melodii? Zve k útoku, do boje, na kůň! Rozbuší se mi srdce, rozčiluji se, přibíhá sestra a vypíná mobil. Jsem rozzuřená, namítám, že je to naschvál, ve dne paní přijímá hovory i SMS bez toho zvuku, sestra mě tiší, ulehám, ale mozek bouří, jsem rozžhavená, vyhrožuji a křičím na starou paní, která ani nedutá. „Ještě jednou v noci se to bude opakovat, tak Vám ten mobil vyhodím z okna.“ Přibíhá sestra a snaží se mě uklidnit. Je půlnoc a všichni spí. Omlouvám se, lehám a snažím se ztišit, zhluboka dýchám. Srdce mi buší jak kladivo. Přemýšlím, proč vlastně tak řádím? Zase tak moc se nestalo.

A pak to mám: Ano, tak zval trubač vojáky k útoku – seriál Sever a Jih – televize sobota odpoledne. Ten signál!

Historici, všechno hádáte, nač, jak, kdy. A zamyslel se někdo nad tím, proč ti vojáci tak poslušně a bezhlavě zaútočili na své de facto kolegy ve zbrani? Vždyť je ani neznali, jejich nepřítel? Že by byli tak poslušní svých nadřízených? Že by měli tak pěkný žold až by zapomněli, že jdou na smrt? V lepším utrží sečné poranění – to bude pěkně bolet, zdravotnictví žádné, přijdou o nohu, ruku – viz seriál.

Tak proč tak bezhlavě útočili? Ano, někdo geniální před sty lety vymyslel tu znělku: do zbraně, do boje, to útoku! A můj mozek (ač 21. století v hlavě docela klidné ženy) jen poslech zaktivoval všechny agresivní složky k rychlému útoku. Zase jeden zneužitý geniální nápad! Historici, zapište si! I síla zvuku obyčejné plechové trubky dohnala na smrt tisíce vojáků!

Zůstává jen otázka: Kdo dal té staré dámě do mobilu tak strašnou znělku a proč?

Jitka Klemáková, Roztoky

Zveřejněné dopisy nemusejí vyjadřovat názor redakce a za jejich obsah nesou plnou zodpovědnost jejich autoři.

Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.