Obálka

Co dokážou báby

Vím, že při vyslovení slova bába, mnohému z vás naskáče husí kůže, protože pro mnohé je toto oslovení mírnějším označením tchýně. Většinou totiž platí jakési pravidlo, že dobrá a milá tchýně je matkou, či maminkou, zatímco ty nepovedené tchýně jsou nazývány přinejmenším právě bábami. Bábami se také označují zpravidla velmi staré ženy, stařenky neaktivní, stařenky nerudné, ba dokonce stařenky protivné.

Já však nechci psát ani o jednom z uvedených druhů bab. V našem regionu se totiž vyskytly i báby, které nejsou často ani zdaleka ještě v důchodovém věku, které nejsou ani nerudné a ani neaktivní. Jaké jsou tchýně, opravdu nevím. Jsou to báby, které dokonce založily vlastní organizaci, což už samo o sobě potvrzuje jejich činorodost.

Ono babské sdružení vzniklo na začátku tohoto roku v obci Šanov. A musím říci, že tyhle báby toho za tu dobu dokázaly opravdu hodně. A vůbec tu nejde o drby, klepy a pomluvy, což někdy bývá bábám všeobecně připisováno. Ba naopak! Šanovské báby, tedy pardon, babské sdružení, dokázalo vylákat lidi z vil, baráků i bytů, přinutit je projít vsí a poklábosit se sousedy i s těmi, které již dlouho ani neviděli, dokázalo stmelit mladé se starými. Šanovská náves, i díky místní omladině, se rozechvěla, rozezvučela, rozezpívala a roztančila. Malou obcí se tak jednou prohnaly masopustní příšery, jindy sličné májovnice. Její náves teď naposled zaplnili místní i přespolní, aby prožili kulturně nabité tři dny šanovské pouti, spojené s oslavou výročí založení obce a i sjezdem rodáků.

Babské sdružení však ale dokáže ve spolupráci s místní školou připravit i vítání občánků, dětský den, den matek, zájezd do divadla, nebo vodácký výlet. A nesmíme zapomenout ani na to, že v rámci tohoto sdružení vznikl i úspěšný a oblíbený soubor „Mažotetky“.

Tak tohle všechno dokážou báby, naše šanovské báby. Díky jim za to!

Jiří Brabec

Zveřejněné dopisy nemusejí vyjadřovat názor redakce a za jejich obsah nesou plnou zodpovědnost jejich autoři.

Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.