Obálka

Socha a střecha na Krakovci

Zříceninu hradu Krakovce a jeho okolí považuji za jedno z nejkrásnějších míst v naší republice. Jezdím tam několikrát do roka a pokaždé se tam těším, jako malý. Samotný hrad má tak neopakovatelnou atmosféru, něco, co se nedá slovy ani popsat. Podobně můžu mluvit o přilehlé krajině, který je opravdu nádherná.

V čísle 15 vašeho týdeníku jsem se dočetl, že na Krakovci bude stát socha mistra Jana Husa. V článku se píše, že se tím zvýší turistický ruch, místo tak bude atraktivnější. Nemám ani to nejmenší proti Janu Husovi, ale s prominutím, „prsknout“ jeho sochu ke vchodu do hradu a myslet si, že tím stoupne návštěvnost, mi přijde směšné. Mám pocit, že když jde o výročí jeho upálení, že by si zasloužil mnohem důstojnější místo pro svoji sochu. Proč obec již dávno nezřídila jeho muzeum, např. místo bývalé školy, kam by se zmiňovaná socha hodila? Podle mého názoru sochy patří na náměstí, na kamenné mosty, nebo do městských parků. Do areálu hradní zříceniny se z estetického hlediska prostě nehodí.

To ovšem není nic proti tomu, co jsem se dočetl v následujícím čísle Raportu. Článek přes půl stránky o jakýchsi podivných úpravách hradu a jeho možném zastřešení. Nejdřív jsem si myslel, že jde o opožděný aprílový žertík, úsměv mi však záhy ztuhnul, když jsem na začátku článku neobjevil v závorce nápis kachna. Přečetl jsem si tedy článek ještě dvakrát, abych se ujistil, jestli se mi to nezdá a pak jen nevěřícně zíral. Zcela vážně se tam mluví o zastřešení hradu Krakovce, prý z důvodu velké vlhkosti. A k tomu ještě „pěkné“ obrázky, jak by to celé mělo vypadat. Kdo ještě neviděl, doporučuji se podívat. To, že je většina hradních zřícenin vlhkých, je všeobecně známo, vždyť tu stojí již stovky let. Proč ale řešit tento problém tím, že to, co jde ještě zastřešit, zastřešíme? Snad, prokristapána, existují jiné způsoby, jak se zbavit nežádoucí vlhkosti. Vždyť by takový necitelný zásah, jako je zastřešení, proměnil dnes romantickou zříceninou v ohavný paskvil. Tohle snad nikdo nemůže myslet vážně! Jako kdyby nestačilo, že má Křivoklát již léta natřenou věž na bílo, taky „paráda“. Doufejme jen, že se tyto šílené prognózy nikdy nenaplní a zvítězí zdravý rozum.

P. S.: „Skřítkové tesaři, vylezte z mechu, chopte se náčiní, postavte střechu.“

Michal Černík, Rakovník

Zveřejněné dopisy nemusejí vyjadřovat názor redakce a za jejich obsah nesou plnou zodpovědnost jejich autoři.

Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.