Obálka

Já mám také svá práva

Alkohol za volantem ? Pouze slovní hříčka – ani já ani nikdo jiný zřejmě „alkohol“ za volantem neviděl, příjmení „Alkohol“ jsem ještě nikdy neslyšel. Ale viděl jsem, četl jsem i slyšel, co dokáže způsobit řidič, sedící a mnohdy doslova ležící po alkoholovém mejdanu za volantem vozidla. Z tohoto (ne)řidiče se stává potenciální vrah a z jeho vozidla neřízená smrtící střela. Opilý řidič omezuje moje právo cítit se bezpečně jako chodec, cyklista i jako řidič, omezuje moje právo na bezpečný návrat domů ke své rodině, ke svým přátelům, do práce nebo za zábavou. Jsem přesvědčen o tom, že nejenom já, ale všichni slušní lidé – a to nejenom řidiči, přivítali nový zákon platný od 1. ledna 2010, který ukládá všem řidičům povinnost podrobit se i při běžné silniční kontrole testu na přítomnost alkoholu v krvi. Touto povinnou kontrolou se zvyšuje moje právo na bezpečný návrat domů, protože bez ní by nezjištěný opilec za volantem mohl pár metrů dál kohokoliv jiného zmrzačit.

Kontroverzní ředitel vrchlabské nemocnice a královéhradecký senátor za ČSSD Vladimír Dryml je zřejmě jiného mínění a podává na šéfa republikové dopravní policie Leoše Tržila trestní oznámení kvůli policejním testům na alkohol, neboť, cituji „považuji chování policie za šikanu a návrat jejich činnosti před rok 1989. Jde o zásah do osobních práv občanů“ (konec citátu). A já se ptám – v čem vidí pan ctěný senátor šikanu? O jakých právech to mluví a kterých občanů se jeho tzv. ochrana týká? Snad těch opilých řidičů, snad těch, kteří po vypité slivovici nebo pěti pivech spoléhají na to, že je případná kontrola neodhalí? Anebo se mám domnívat, že i pan senátor a jeho přítelíčkové se rádi napijí a bič kontroly by mohl postihnout i je? A již vůbec nechápu, v čem nás tento zákon vrací před listopad 1989! A dodávám – jestliže se i myslivci musí před lovem podrobit testu na alkohol a ti zodpovědní z nich v tom nevidí šikanu, proč by se tak měli cítit ti slušní a zodpovědní řidiči?! Názor pana senátora je naprosto scestný a jeho ubohost je umocněna tím, že on, jako ředitel nemocnice a snad i lékař(?) má tu nejlepší možnost vidět následky havárií, způsobené opilými řidiči!

Jsem velice rád, že využíváním tohoto zákona při silničních kontrolách. Vznikla obrovská šance na to, jak udělat naše silnice bezpečnější. Jsem rád, že moje právo na bezpečný návrat domů dostalo podporu v zákoně.

Podle policejní statistiky, uveřejněné ve zprávách na ČT 24, bylo v roce 2009 na českých silnicích zabito opilými řidiči 123 lidí! Kolik z nich mohlo žít, kdyby již platil zmiňovaný zákon?!

Jaromír Tupý, Rakovník

Zveřejněné dopisy nemusejí vyjadřovat názor redakce a za jejich obsah nesou plnou zodpovědnost jejich autoři.

Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.