Obálka

Jak jsem nedodržel novoroční předsevzetí

Tak jako mnozí z vás i já jsem si dal novoroční předsevzetí, že si nebudu všímat, co dělá rakovnická radnice. Avšak uplynulo sotva čtrnáct dní, tedy přesněji čtyři dny sněhové kalamity a již porušuji své předsevzetí. Důvodem není množství sněhu, ale přístup radnice k nám, občanům města Rakovníka. Nebudu se zde zabývat horními deseti tisíci, o těch můžete číst v bulváru či v Černé kronice. Mne zajímá rozdělení nás, plebejců, na lidi první skupiny a na ty ve druhé skupině. Podle rozhodnutí radnice jsou první skupině čištěny a soleny chodníky, zatímco druhé skupině nikoliv. Prý „ze zákona“ – pak ale asi neplatí tolik omílané: „před zákonem jsme si všichni rovni“. Pokud jsou jedni zvýhodněni, proč potom platíme všichni stejnou daň z nemovitosti?

Druhé rozhodnutí radnice je stejně tak vágní. Od ledna nového roku jsou občané Rakovníka rozděleni na dvě skupiny. První skupině jsou odpadky odváženy každý týden, kdežto druhoskupinovým občanům jen jednou za čtrnáct dní. Ovšem za stále plný poplatek 500 Kč na osobu. Nevidím zde žádnou logiku, protože popelářský vůz zajíždí do ulice stejně každý týden. Nevím, zda se tato rozhodnutí zrodila v hlavě našeho starosty, když měl zase nějaký ten zbytkový alkohol, či je snad vymyslel bývalý pracovník Ministerstva vnitra pro učňovskou mládež Březina. V každém případě jsou to perly se souhlasem městského zastupitelstva. Nikoho k ničemu nenavádím. Jen z čistě historického hlediska takovéto věci řešili Češi ve středověku způsobem, který vešel do historie jako defenestrace, to je vyhození konšelů z oken radnice. Je pravda, že tenkrát býval pod okny radnice často hnůj, takže ten dopad nebýval tragický (kromě Novoměstské defenestrace v Praze v 15. století tam nepadali konšelé do hnoje, ale na vidle). Dnes mám dojem po dvaceti letech od sametové revoluce, že se ten hnůj přesunul. Někam jinam. A pak si berte novoroční předsevzetí!

Jiří Svoboda, Rakovník

Zveřejněné dopisy nemusejí vyjadřovat názor redakce a za jejich obsah nesou plnou zodpovědnost jejich autoři.

Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.